2016 Southwest Ohio High School Football Schedule


Playoffs
Friday, November 4

7:30 p.m. – LIVE – Kings vs. Miamisburg


Saturday, November 5

7 p.m. – LIVE – Trotwood vs. Wapakoneta

7 p.m. – LIVE – Akron SVSM vs. Dover


Friday, November 11

7:30 p.m. - St. Xavier vs. Colerain

7:30 p.m. - Hudson vs. Aurora


Saturday, November 12

7 p.m. - Milton-Union vs. Cincinnati Hills Christian Academy


Friday, November 18

7:30 p.m. – Sycamore vs. St. Xavier


Saturday, November 19

7 p.m. – Trotwood vs. St. Mary's Memorial


Friday, November 25

7:30 p.m. – St. Xavier vs. Pickerington Central

7:30 p.m. - Hartley vs. Alter (LIVE web stream)
Saturday, November 26

7 p.m. – Hoban vs. DeSales

7 p.m. – Coshocton vs. Coldwater (LIVE web stream)


Thursday, December 1

7:30 p.m. – Division II Championship


Friday, December 2

10 a.m. - Division VI Championship

3 p.m. – Division IV Championship

8 p.m. – Division I Championship


Saturday, December 3

10 a.m. - Division VII Championship

3 p.m. – Division III Championship

8 p.m. – Division V Championship



Regular Season
Friday, August 19
  • 7 p.m. – LIVE – Walton-Verona (KY) vs. Lloyd (KY) – Skyline Crosstown Showdown

  • Thursday, August 25
  • 7 p.m. – LIVE – New Richmond vs. Indian Hill – Skyline Crosstown Showdown

  • Friday, August 26
  • 11:30 p.m. – Lakota West vs. Moeller – Skyline Crosstown Showdown

  • Saturday, August 27
  • 1:30 a.m. – Darby Sycamore vs. La Salle – Skyline Crosstown Showdown
  • 3:30 a.m. – Olentangy vs. Hilliard
  • 10 p.m. – Pickerington Central vs. Elder

  • Thursday, September 1
  • 7 p.m. – LIVE – Massillon vs. Canton GlenOak

  • Friday, September 2
  • 11:30 p.m. – Colerain vs. St. Xavier

  • Saturday, September 3
  • 1:30 a.m. – Westerville vs. South Gahanna
  • 3:30 a.m. – St. Edward vs. Hoban
  • 7 p.m. – LIVE – Mentor vs. St. Ignatius

  • Thursday, September 8
  • 7 p.m. – LIVE – Olentangy Orange vs. Dublin Jerome

  • Friday, September 9
  • 11:30 p.m. – Trotwood vs. Middletown

  • Saturday, September 10
  • 1:30 a.m. – Centerville vs. Pickerington North
  • 3:30 a.m. – Stow vs. Solon

  • Thursday, September 15
  • 7 p.m. – LIVE – Mentor vs. Euclid

  • Friday, September 16
  • 11:30 p.m. – Wayne vs. Miamisburg

  • Saturday, September 17
  • 1:30 a.m. – Gahanna vs. New Albany
  • 3:30 a.m. – Akron St. Vincent-St. Mary vs. Cardinal Mooney

  • Thursday, September 22
  • 7 p.m. – LIVE – Sycamore vs. Colerain

  • Friday, September 23
  • 11:30 p.m. – Ross vs. Mount Healthy

  • Saturday, September 24
  • 1:30 a.m. – Benedictine vs. Watterson
  • 3:30 a.m. – Berea-Midpark vs. Midview
  • 2 p.m. – LIVE – St. Edward vs. Buchtel

  • Thursday, September 29
  • 7 p.m. – LIVE – Springboro vs. Beavercreek

  • Friday, September 30
  • 11:30 p.m. – Kings vs. Turpin

  • Saturday, October 1
  • 1:30 a.m. – Westerville Central vs. Olentangy Liberty
  • 3:30 a.m. – Stow vs. Twinsburg

  • Thursday, October 6
  • 7 p.m. LIVE – Wadsworth vs. Twinsburg

  • Friday, October 7
  • 11:30 p.m. – St. Xavier vs. La Salle

  • Saturday, October 8
  • 1:30 a.m. – Mentor vs. Medina
  • 3:30 a.m. – Dublin Jerome vs. Delaware

  • Friday, October 14
  • 11:30 p.m. – St. Ignatius vs. Moeller

  • Saturday, October 15
  • 1:30 a.m. – Mason vs. Lakota East
  • 3:30 a.m. – Hilliard Davidson vs. Dublin Coffman

  • Thursday, October 20
  • 7 p.m. – LIVE – Hilliard Darby vs. Delaware

  • Friday, October 21
  • 11:30 p.m. – TBA

  • Saturday, October 22
  • 1:30 a.m. – TBA
  • 3:30 a.m. – TBA
  • 2 p.m. - LIVE – St. Ignatius vs. St. Xavier
  • 5 p.m. - LIVE – St. Edward vs. Moeller

  • Thursday, October 27
  • 7 p.m. – LIVE – Indian Hill vs. Reading

  • Friday, October 28
  • 11:30 p.m. – TBA

  • Saturday, October 29
  • 1:30 a.m. – TBA
  • 3:30 a.m. – TBA